Two Small Spheres Spaced 20.0 Centimeters Apart Have Equal Charge
w Every ball should have a lot of electrons when the reaction force is in the middle.
Two small balls at a distance of 8 inches have the same charge.
How many extra electrons should there be in each circle if there is a force of 4.57 x 10
_______________________________________
One charge = q1 = q
Force = F = 4.57 * 10 21 N
Other expenses = q2 = q
Distance = r = 20cm = 0.2m
Free Permission e = eo = 8.854Â - 10Â'12 C 2 / (N.m 2)
According to Columbus law
F = [1 / 4pieo] q1q2 / r 2
F = [1 / 4pieo] q 2 / r 2
q 2 = F [4pieo] r 2
q = r * square rt F [4pieo]
q = 0.2 * rt square [4.57 x 10 21] * [4 * 3.1416 * 8.854 * 10 12]
q = 1.42614 * 10 16C
Number of electrons = n = q / e = 1.42614 * 10 16 / 1.6 * 10 19
n = 891
Each ball should have 891 extra electrons.
_______________
The force between the balls is given by Columb's law.
F = kd Q² / r²
Therefore there is a charge on each ball:
Q = F r / kd
=  ° (4.57à- 10 21N  · (0.2m) ² / 8.988 - 10 + 9Nm² / Cò)
= 1.42612ÃÂ-1016C
An electron has a basic charge qe, as well as the number of electrons in each sphere.
n = Q / qe = 1.42612 x 1016C / 1.60218 x 1019C
= 890
890